Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GrafikCell.Forumd.Biz | Adobe Destek & Yardım - GraFik Destek Forumu

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ASP’de For Next Döngüsü

YazarMesaj

Uyarı Sev. Uyarı Sev. : Uyarı Yok
<b>Paylasım Gücü</b> Paylasım Gücü : 0
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 31/12/69
<b>Ruh</b> Ruh : 6
<b>Grafik Düzey</b> Grafik Düzey : Az
<b>Tarayıcın</b> Tarayıcın : Safari

ASP’de For Next Döngüsü Empty
MesajKonu: ASP’de For Next Döngüsü   ASP’de For Next Döngüsü EmptyÇarş. Mart 17, 2010 8:38 am

Programın bir işi belirli kere yapmasını istiyorsak, ona yapacağı işi bir sayaç değişkeniyle birlikte, For döngüsüyle bildiririz:

For sayaç = başlangıç To son Step adım
yapılacak işler
Next
Burada, “sayaç” yerine istediğiniz bir değişken adını, “başlangıç” yerine sayacın başlamasını istediğiniz sayıyı, “son” yerine sayacın durmasını istediğiniz sayıyı, ve “adım” yerine, sayacın kaçar-kaçar artmasını istediğinizi yazabilirsiniz. En sondaki Next deyimi ise döngünün bir sonraki adıma geçmesini sağlar. Bu adımda sayaç, Step kelimesi varsa, karşısındaki değer kadar arttırılır ve yapılacak işler yeniden yapılır. Bir örnek yapalım :

Aşağıdaki ASP kodunda, Gunler adıyla bir dizi-değişken oluşturuyoruz ve bu değişkenin yedi hanesine, günlerin adlarını atıyoruz. Sonra, sayac adlı sayacı 0’dan 6’ya kadar arttırıyoruz (Bir sayaç birer birer artsın istersek, Step bölümüne adım sayısı yazmayız)

<%
Dim Gunler
Gunler = Array(“Pazartesi”, “Salı”, “Çarşamba”, “Perşembe”, “Cuma”, “Cumartesi”, “Pazar”)
For sayac = 0 to 6
Response.Write Gunler(sayac)
Response.Write “<hr>”
Next
%>

For Next döngüsünü sonlandırmak için “Exit For” kodu kullanılır.

<%

For i=1 To 10
If i=5 Then Exit For
response.write i & “<br>”
Next

%>

Belli bir değer kadar döngü işleyebilir. Örneğin ikişer ikişer artma ile döngü oluşturmak istersek:

<%For i=2 To 10 Step 2
Response.Write i &”-”
Next%>

Sonuç: 2-4-6-8-10

Tersini yaparsak:

<%For i=10 To 2 Step -2
Response.Write i &”-”
Next%>

Sonuç: 10-8-6-4-2

şeklinde olacaktır.

ASP’de For Next Döngüsü
1 sayfadaki 1 sayfası