Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GrafikCell.Forumd.Biz | Adobe Destek & Yardım - GraFik Destek Forumu

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bir Resmi Maskelemek (Resmi Bir Şeklin İçine Yerleştirmek)

YazarMesaj
Sylog
Gelişimci Üye
Gelişimci Üye
Sylog

Uyarı Sev. Uyarı Sev. : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 105
<b>Paylasım Gücü</b> Paylasım Gücü : 205
<b>Rep Point</b> Rep Point : 0
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 27/10/09
<b>Nerden</b> Nerden : Antalya
<b>Ruh</b> Ruh : 7
<b>Grafik Düzey</b> Grafik Düzey : Az
<b>Tarayıcın</b> Tarayıcın : Explorer

Bir Resmi Maskelemek (Resmi Bir Şeklin İçine Yerleştirmek) Empty
MesajKonu: Bir Resmi Maskelemek (Resmi Bir Şeklin İçine Yerleştirmek)   Bir Resmi Maskelemek (Resmi Bir Şeklin İçine Yerleştirmek) EmptyPerş. Şub. 25, 2010 9:15 am

Bu dersimizde Illustrator CS4'te bir şekil içine bir resmin nasıl yerleştirilebileceğini anlatalım.

Öncelikle Illustrator'de File > Place ile resmimizi sahneye ekleyelim. (Ben sahneye Soner Demirsoy arkadaşımızın çektiği bir fotoğrafı ekliyorum. Kendisine teşekkürler...)

Sonra maske için kullanmak istediğimiz şekli hazırlayalım. Pen tool yardımı ile aşağıdaki şekli çiziyorum rastgele:

Sonra her iki resmi birden seçiyorum:

Sağ tıklıyor ve Make clipping Mask seçeneğini tıklıyoruz.

Bu işlem sonrası sonuç aşağıdaki gibi oluyor:

Eğer düzenlemek veya şekli ya da yerini değiştirmek isterseniz, çift tıklamanız yeterli. Üstteki Group sekmesi maske yaptığımız bu grubun içinde olduğumuz gösterir. Dilerseniz şekli seçebilirsiniz, silip başka şekil yapabilirsiniz. Ancak Illustrator'ün bir özelliği maskede kullandığınız şeklin dış hatlarını ve iç dolgusunu sıfırlamasıdır. Çalışırken iyi görmek için seçip dolgu verirseniz ne yaptığınızı daha iyi görebilme imkanınız olacaktır.

Eğer maskeyi iptal etmek isterseniz, grup içinde değilken, maskelenmiş şekli seçin ve yine sağ tıklayın. Release Clipping Mask seçeneğini tıklayın. Resim ve şekil ayrı ayrı hale geleceklerdir. Yalnız yukarıda belirttiğim gibi şeklin kenar kalınlığı ve iç dolgusu da olmayacaktır. Tekrar seçip dolgu vermeyi unutmayın.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

Kolay gelsin, iyi çalışmalar....

sanalkurs.net

Bir Resmi Maskelemek (Resmi Bir Şeklin İçine Yerleştirmek)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» HTML Sayfasına Bağ (link) Yerleştirmek
» Yazıyı istediğimiz yere yerleştirmek
» İç İçine Girmiş Baloncuk
» İç İçine Girmiş Baloncuk
» Video'yu SWF İçine Yerleştirme