Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GrafikCell.Forumd.Biz | Adobe Destek & Yardım - GraFik Destek Forumu

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mac nedir faydaları farkları ve teknik bilgi

YazarMesaj
LoST
V.İ.P Üye
V.İ.P Üye
LoST

Uyarı Sev. Uyarı Sev. : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 182
<b>Paylasım Gücü</b> Paylasım Gücü : 444
<b>Rep Point</b> Rep Point : 9
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 21/10/09
<b>Nerden</b> Nerden : İst
<b>Ruh</b> Ruh : 2

Mac nedir faydaları farkları ve teknik bilgi Empty
MesajKonu: Mac nedir faydaları farkları ve teknik bilgi   Mac nedir faydaları farkları ve teknik bilgi EmptyPerş. Şub. 11, 2010 10:12 am

MAC Apple firmasının kendisinin ürettiği bir bilgisayar şeklidir işletim sistemi olarakta yine kendi ürettikleri mac os X(tiger,panter) 9.1 9.2 falan kullanılır.MAC'i genelde reklam firmaları grafikerler kullanır çünkü pc e göre sana daha rahat bir çalışma ortamı sağlar.Freehand photoshop quark toast vs gibi programlar MAC in vazgeçilmezidir.Apple her programını kendi üretmiştir.İtunes,iphoto,İchat vs programlar media player ve resim görüntüleme programıdır.Apple sadece mac değil ipod ve monitörde üretmektedir.MAc in en güzel taraflarından biri ise virüs bulaşma olayı yoktur çok güvenli bir işletim sistemi vardır.İşletim sistemi siz bilgisayarınızı aldığınızda yanında ücretsiz olarak verilmektedir..Apple'in Türkiye dispiritörü Bilkomdur.Yetkili servis ise TAMBAKIMve ARTI Bilgisayardır.İstediğiniz Apple ürünleri buradan temin edebilirsiniz.

Mac (macintosh), Apple firmasının bilgisayar markasıdır...
kendi işletim sistemi olan MacOS' u kullanan bu bilgisayarlar yüksek grafik
ve multimedya performanslarıyla öne çıkarlar...Kolay kolay çökmeyen sağlam yapıları ile ünlüdürler...Programlarını Apple firması kendi hazırlar, Windows PC'deki gibi sınırsız program yoktur ama bu işletim sisteminne sahip bilgisayarlar üzerine hiç program kurmasan bile kendi programlarıyla; standart Windows'tan daha zengin bir haldedirler..Gerek kullanım kolaylığı, gerekse güzel görünümlü menü ve araç çubukları sayesinde Windows kullanıcılarını hep kıskandırmıştır MacOS sistemli bilgisayarlar...Ayrıca tasarım harikası monitör, kasa ve klavyeleriyle ve yüksek fiyatlarıyla, bizim gibi PC kullanıcılarının ağızlarının suyunu akıtmaya devam etmektedir..

Teknik Bilgi:

Ethernet, Token Ring, Wi-Fi, Bluetooth, FDDI, SCSI gibi protokollerde kullanılmak üzere, herhangi bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. MAC kelimesi Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir ve kısaltma terimini de İngilizce olarak yazılan anlamının yani Media Access Control baş harflerinden almıştır..
MAC adresleri 48 bitlik şifrelere yazılır ve her donanımın ayrı bir MAC adresi vardır, yani şu anda kullandığımız bilgisayarın ağ kartında ve modeminde kendine özel bir MAC numarası vardir.. Bu yüzden bir ağ kartları bir diğer ağ kartına veriyi yollarken alıcıyı diğerlerinden ayırmak için MAC adresinden faydalanır. Her ne kadar birbirine denk gelmesi muhtemel iki donanım olsa da, 48 bit çatısı altında üretilen numara, 2 üzeri 48 değerinde yani = 281,474,976,710,656 çeşit ağ kartını tanımlamak mümkündür ve bu kadar değer arasında birbirine denk gelmesi muhtemel görülmemektedir.
MAC adreslerinde ilk 3 değer dağıtıcı bilgilerini, son 5 değer de üretici firmayı belirtmektedir. Bu sebeple bu değerlere bakarak donanımın hangi şirketler tarafından üretildiği kestirilebilir. Donanımı üreten firmalar IEEE yani Institue of Electrical and Electronics Engineers ‘a başvurur ve 24 bit’lik üretici kodu alırlar, geriye kalan 24 bitlik kod da rast gele (algoritmaya göre) belirlenir. Örnek vermek gerekirse, 123456789123456789123456 kadarlık bölümü üretici kodu, geri kalan 123456789123456789123123456 bitlik bölümü ise sonradan belirlenen koddur.
MAC adresleri 16’lık tabanla yazılır ve : veya - işareti ile ayrılarak gösterilirler. 16 lık tabanda bir değer, 10 luk tabanda 4 değere karşılık geldiği için yine 48 bitlik bütünlük korunmuş olmaktadır, örnek olara 16’lık tabanda A harfi, 10’luk tabanda 4 haneli bir değere karşılık gelmektedir. Bir Mac adresi 01-23-45-67-89-ab olarak gösterilebilir..
Bunlarla beraber bazı MAC adresleri özelleşmiş adreslerdir, mesela ;
* FF:FF:FF:FF:FF:FF adresi tüm cihazlara yayın yapmak (broadcast) için kullanılır.
* İlk bitleri 01 olan adresler, Ethernet ve FDDI'de birçok cihaza yayın (multicast) için kullanılır.
* Yerel olarak atanmış MAC adresleri 02 ile başlarlar.
MAC adresinizi, Başlat > Çalıştır > cmd yazarak ve çıkan command satirinda arp yazarak öğrenebilirsiniz.

Mac nedir faydaları farkları ve teknik bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ön Bellek (Cache Memory) Nedir , Bilgi Kaynak
» Bilgisayar Virüsü Nedir ? Virüs Çeşitleri Hakkında Bilgi
» Türklerin Diyalog Farkları
» DONANIM NEDİR? YAZILIM NEDİR?
» Teknik Trektörlerin Halisaha Tiplemeleri