Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GrafikCell.Forumd.Biz | Adobe Destek & Yardım - GraFik Destek Forumu

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türkçenin özellikleri

YazarMesaj
TeamWorlds
Moderatör
Moderatör
TeamWorlds

Uyarı Sev. Uyarı Sev. : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 293
<b>Paylasım Gücü</b> Paylasım Gücü : 735
<b>Rep Point</b> Rep Point : -1
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 22/11/09
<b>Nerden</b> Nerden : Ankara
<b>Ruh</b> Ruh : 14
<b>Grafik Düzey</b> Grafik Düzey : Bilgiliyim
<b>Tarayıcın</b> Tarayıcın : Explorer

Türkçenin özellikleri Empty
MesajKonu: Türkçenin özellikleri   Türkçenin özellikleri EmptyPaz Ocak 10, 2010 7:07 am

Türkçe söz varlığının bir bölümü; öz Türkçe sözcükler, Arapça ve Farsçadan geçmiş ve Türkçeleşmiş sözcüklerden oluşmaktadır. Arapça ve Farsçadan gelmiş sözcükler o kadar Türkçeleşmiştir ki Arap veya Fars dilindeki hâlinden oldukça farklıdır ve kimi sözcüklerin anlamı farklılaşmıştır.
Türkçede tümce yapısı: Özne, Tümleç, Yüklem şeklindedir.
Türkçede kısa yoldan anlatım ön plandadır. Örneğin, "sobayı yak" derken "sobanın içindeki odun ve kömürleri yak" anlamındadır.
Türkçede adıllar: ben, sen, o, biz, siz, onlar şeklindedir.
Türk dilinde çok görülen ve Türkçe kuralları içinde bulunan bir ses olayı olan (k > h) değişimi bulunmaktadır. (Âhi sözü Dîvânu Lugâti’t-Türk ve Atabetü’l-Hakâyık gibi kaynaklarda “eli açık, cömert” olarak açıklanıyor. Türkçe “akı” sözcüğünden geldiği görüşü savunuluyor. “Akı” sözcüğü Türk dilinde çok görülen ve Türkçe kuralları içinde bulunan bir ses olayı olan (k > h) değişimiyle “ahı” şekline dönüşmesi ve dolaylı “ahi” oluşumu savunuluyor. Bu ses olayların Türk dilinde birçok örnekler bulunur).

wikipedia

Türkçenin özellikleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TÜRKÇENİN SES ÖZELLİKLERİ
» Türkçenin Tarihi
» Türkçenin Kronolojisi :) Komik !
» Madde ve Özellikleri
» CSS LİNK ÖZELLİKLERİ